Wirtualne wspomagacze

Cześć wszystkim!
Podróż to nie tylko plecak na grzbiecie i dobry humor. By wyprawa miała ręce i nogi potrzebny jest nam dobry plan, umiejętności i bardzo często znajomość języków obcych.
Jeśli nie posiadamy któregoś z tych elementów warto przed wyruszeniem w nieznane przysiąść nad nim w domowym zaciszu.
Pomogą nam w tym z pewnością zarówno tradycyjne książki jak i programy komputerowe na których to chciałbym dzisiaj się skupić.



Pierwszym z nich będzie działający od jakiegoś czasu portal www.memrise.com
Jest to nowoczesny portal opierający się na trzech zasadach:
1-Science
Mówiąc w skrócie, portal umożliwia naukę wszystkiego co w szkole musieliśmy wykuć na blachę ;)
Mam tu więc nie tylko języki ale także zagadnienia z przyrody, geografii itp.
2-Fun
Owo kucie jest tutaj przekształcone w grę online. Słówka i inne zagadnienia są w niej nazywane roślinami a ich podlewanie jest metaforą powtarzania.
Przy czym im roślinka starsza tym rzadziej musimy ją podlewać a zadania umożliwiające naukę są proste i przyjemne.
3-Community
Im więcej słówek znajdzie się w naszych wirtualnych ogródkach tym więcej zdobędziemy punktów, które są nam potrzebne do rywalizacji z innymi graczami w najróżniejszych rankingach.
Co więcej gracze nie tylko uczą się w Memrise ale też go tworzą. Każdy z nich może tworzyć własne kursy (100 słówek po hiszpańsku, stolice świata itp.) a także przeróżne grafiki i triki ułatwiające naukę.




Mamy tu także namiastkę portalu społecznościowego. Użytkownicy mogą dodawać siebie "do znajomych", przybijać piątki czy też podglądać swoje osiągnięcia.


Niestety strona jest tylko w języku angielskim co może stanowić problem dla niektórych osób, ale nie jest to duży problem, gdyż polska społeczność zaczyna wstawiać coraz więcej kursów w naszym rodzimym języku.

Myślę, że Memrise to doskonały substytut różnych głupkowatych gier, które kuszą nas w wolnych chwilach dlatego porzućcie poletka z FarmVilla i załóżcie własne ogródki na Memrise:)
Czekam na wasze "high five"!!



Animated Knots
Jest to strona będąca prawdziwą kopalnią wiedzy na temat węzłów.



Węzły zostały tutaj podzielone ze względu na swoje zastosowanie, a każdy z nich opatrzony jest bardzo wygodną i czytelną instrukcją krok-po-kroku.





Google Earth oraz Google MapsGoogle Maps

Obecnie mapy google występują praktycznie na każdej witrynie internetowej i większość z nas korzysta z nich codziennie.
Dzięki nim bez problemu zaplanujemy naszą podróż, znajdziemy hotel czy zmierzymy dystans do pokonania.



Przy czym  chciałbym wszystkich zachęcić do przetestowania programu Google Earth,który posiada kilka dodatkowych opcji względem Maps i jest troszkę wygodniejszy w obsłudze.
Dzięki niemu możemy bez problemu znaleźć interesujące nas miejsca i zapisać je w pamięci komputera. Do każdego punktu na mapie możemy dołączyć swój komentarz, zdjęcia czy ikonę.
Wszystkie dane które posiadamy możemy oczywiście eksportować do pliku.


Kolejną ciekawą cechą Google Earth są zdjęcia z serwisów Panoramio, 360 Cities oraz googlowego projektu Street View. Dzięki którym dużo łatwiej jest nam później zorientować się w terenie, do którego zmierzamy.

Przy czym ostatnio projekt Street View  bardzo się rozwiną i objął swoim zasięgiem dość dużą część naszego kraju. Koniecznie sprawdźcie czy was nie sfotografowali koło domu :)



Doskonałym uzupełnieniem wspomnianych wcześniej produktów Google będzie na pewno polski Geoportal wspierany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
Umożliwia nam on nie tylko dostęp do zdjęć satelitarnych Polski, ale także do map topograficznych.
Jest to szczególnie przydatne gdy potrzebujemy papierowej mapy małego skrawka terenu.
Wystarczy pobrać plik graficzny na nasz komputer, obrobić w jakimś programie graficznym( polecam darmowego GIMPa) i wydrukować.



wikiHow
Stronka z masą przeróżnych porad, tutoriali i rzeczy temu podobnych


Moją uwagę zwrócił dość fajnie zrobiony poradnik o nazwie Emergency Survival Kit .


http://picasa.google.com/

Serwis całkiem znany. Dzięki nie mu nie tylko możemy składować nasze zdjęcia poza komputerem ale również je obrabiać. Podobna opcja jest dostępna, także na serwisie YouTube.
Jeśli natomiast chcemy umieścić w sieci inne pliki aniżeli zdjęcia to google ma od niedawna do zaoferowania swoim użytkownikom 5 Gb wolnej przestrzeni na swoich serwerach.




Na koniec jeszcze chciałbym wam polecić kilka mniej związanych z podróżami stron z których korzystam:

PTASIE RADIO - aplikacja dostępna dla użytkowników przeglądarki Google Chrome, służy rozpoznawania ptaków (nauki ich śpiewu)

http://www.wolframalpha.com/  potężny matematyczny kalkulator, który bez problemu rozwiąże nie jedną całkę :)
https://www.autocadws.com/ mobilna i darmowa wersja programu AutoCad
www.evernote.com ciekawy serwis służący co sporządzania i składowania na nim notatek.
http://www.numerics.info/ poręczny kalkulator




Pomimo tego, że dzisiejszy wpis rozrósł się strasznie jest to tylko wierzchołek góry lodowej. Internet jest pełen wygodnych i darmowych rozwiązań, które pomogą nam w pracy, podróży i nauce.
Co więcej, wspomniane przeze mnie aplikacje nie potrzebują instalacji na dysku (oprócz Google Earth) , dzięki czemu możemy korzystać z nich dowolnego komputera a nawet komórki. Wystarczy zapamiętać link i się zalogować.




PS
Jeśli tak jak ja wolicie wydawać pieniądze na podróże i swoje pasje a nie na licencje, wybierajcie darmowe oprogramowanie!!
Office łatwo zastąpić LibreOfficem a Windowsa Linuxem, który już od dawna nie gryzie!

Elegancki i darmowy Linux Mint






Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Disqus Shortname

Comments system